مقدمه ای بر پلی اتیلن ترفتالات(PET)

PET (همچنین به اختصار PETE) مخفف پلی اتیلن ترفتالات، نام شیمیایی پلی استر است.

PET یک پلاستیک شفاف، قوی و سبک وزن است که به طور گسترده برای بسته بندی غذاها و نوشیدنی ها، به ویژه نوشابه ها، آب میوه ها و آب به اندازه مناسب استفاده می شود. تقریباً تمام بطری‌های یک بار مصرف و ۲ لیتری نوشابه‌های گازدار و آب که در ایالات متحده فروخته می‌شوند از PET ساخته شده‌اند.

همچنین برای بسته بندی سس های سالاد، کره بادام زمینی، روغن های پخت و پز، دهان شویه، شامپو، صابون مایع دست، پاک کننده پنجره، حتی توپ های تنیس نیز محبوب است. سطوح ویژه PET برای ظروف غذای خانگی و سینی های غذای آماده که می توانند در فر یا مایکروویو گرم شوند استفاده می شود.

PET اولین بار در اواسط دهه 1940 در آمریکای شمالی توسط شیمیدانان DuPont که در جستجوی الیاف مصنوعی جدید بودند، سنتز شد. بعداً DuPont فیبر PET خود را با نام “Dacron” نامگذاری کرد. امروزه بیش از نیمی از الیاف مصنوعی جهان از PET ساخته می شود که در کاربردهای الیاف یا پارچه به آن پلی استر می گویند. هنگامی که برای ظروف و مقاصد دیگر استفاده می شود، PET یا PET رزین نامیده می شود.

در اواخر دهه 1950، محققان راهی برای کشش یک ورقه اکسترود شده نازک از PET در دو جهت برای ایجاد فیلم PET پیدا کردند که اکنون به طور گسترده برای فیلم‌های ویدئویی، عکس و بسته‌بندی استفاده می‌شود. در اوایل دهه 1970، این فناوری برای قالب‌گیری ضربه‌ای PET در بطری‌ها توسعه یافت. بطری PET در سال 1973 به ثبت رسید.

برای مطالعه سایر مقاله های مربوط به آبکاری پلاستیک، می توانید از سایت ما استفاده کنید.

تاییدیه ایمنی جهانی

PET به عنوان یک ماده ایمن برای تماس با غذاها و نوشیدنی ها توسط FDA و آژانس های ایمنی بهداشت در سراسر جهان تایید شده است. ایمنی PET برای کاربردهای غذایی، نوشیدنی، دارویی و پزشکی بارها و بارها از طریق مطالعات گسترده، تاییدیه های نظارتی، آزمایشات و پذیرش گسترده آن برای بیش از 30 سال نشان داده شده است. PET حاوی بیسفنول-A (BPA) یا فتالات ( روان کننده) نیست.

به دلیل خواص منحصر به فرد PET، به سرعت در حال تبدیل شدن به مواد بسته بندی ترجیحی برای غذاها و نوشیدنی ها در جهان است. مانند شیشه، ماده ای بسیار قوی و بی اثر است که با غذاها واکنش نشان نمی دهد، در برابر حمله میکروارگانیسم ها مقاوم است و از نظر بیولوژیکی تجزیه نمی شود. اما برخلاف شیشه، PET بسیار سبک وزن، کارآمد و نشکن و حمل و نقل آن آسان است.

Prev post
Next post

Leave A Reply