آبکاری پلاستیک

به منظور تولید قطعات با اشکال هندسی پیچیده ، پلاستیک از جمله مواد مناسب است . آزادی در طراحی قطعه ، سهولت در تولید ، وزن کمتر قطعه وهمچنین قیمت اقتصادی از جمله عوامل تاثیرگذار در جایگزینی فلزات توسط پلاستیک است.
به مشاوره نیاز دارید؟

همین حالا با ما تماس بگیرید!

شما می توانید به صورت کاملا رایگان از مشاوره نگین استفاده کنید.

پلاستیک های مهندسی شده ی مدرن در صنایع و کاربردهای بی شماری در سراسر جهان استفاده می شوند. این مواد به دلایل زیادی از جمله تطبیق پذیری، ماشین کاری آسان و پرداخت سطح عالی محبوب هستند. با این حال، از آنجایی که پلاستیک ها، رسانای الکتریکی نیستند، به سختی می توان آنها را با چسبندگی مناسب آبکاری کرد. پروژه های آبکاری پلاستیک ما توسط مشتریان به خاطر داشتن “چسبندگی عالی و عملکرد RF” معرفی می شوند. این موضوع مهم است؛ زیرا بسیاری از کاربردهای آبکاری پلاستیک در شرایط محیطی شدید مانند دمای بالا یا محدوده ارتفاع بالا/دمای کم استفاده می شود.

آبکاری پلاستیک

آبکاری پلاستیک چیست؟

آبکاری فرآیندی است که در آن یون های محلول یک فلز بر روی سطح فلز دیگر رسوب می کنند. آبکاری پلاستیک معمولاً در بسیاری از صنایع برای اهدافی مانند محافظت در برابر خوردگی و سایش، افزایش سختی سطح، ارتقاء هدایت الکتریکی یا برای بهبود ظاهر یک قطعه یا جزء استفاده می شود. فرآیند آبکاری فلز روی پلاستیک در حال حاضر یک روش صنعتی پذیرفته شده است که چندین مزیت حیاتی را برای تولید کنندگان در سراسر جهان ارائه می دهد.

فرآیند آبکاری

آماده سازی سطح برای به دست آوردن چسبندگی کافی پوشش فلزی مورد نظر بسیار مهم است. ENS از یک فرآیند الکترولس قطع مکانیکی برای تقویت میکروسکوپی نقاط لنگر روی بسترهای پلاستیکی استفاده می کند.

برای ایجاد یک سطح قابل کار، مواد مورد استفاده از نظر شیمیایی تمیز می شوند و مناطق در معرض آلودگی های سطحی در یک سری از حمام های شیمیایی تحت نظارت دقیق پاک می شوند. سپس قطعه کار با فلزات نجیب با خلوص بالا اتوکاتالیز می شود که با آخرین لایه اتوکاتالیستی مس الکترولس به اوج خود می رسد. سپس، یک لایه از فلز مس الکترولیتی خالص در سراسر سطح (های) در معرض قطعه کار پلاستیکی قرار می گیرد. بسته به شکل، تناسب و عملکرد قطعه، مس الکترولیتی می تواند لایه فلزی نهایی یا لایه زیرین فلزات اضافی باشد.

هنگامی که پلاستیک با مس الکترولس، فلزی شد، می‌توان آن را طوری پردازش کرد که گویی یک بستر فلزی و رسانا است. سپس ENS می تواند آبکاری های الکترولیتی اضافی را روی پلاستیک پوشش داده شده قرار دهد، مانند:

 • نیکل
 • فلز مس
 • نقره
 • طلا

در بسیاری از کاربردهای آبکاری پلاستیک، برای ایجاد ضخامت و تقویت چسبندگی مناسب پوشش، لازم است قبل از آبکاری، یک لایه زیرین بر روی بستر پلاستیکی اعمال شود. فرآیندی به نام آبکاری الکترولس معمولاً برای انجام این کار استفاده می شود. تفاوت آبکاری الکترولس با آبکاری الکتریکی در این است که هیچ جریان الکتریکی برای رسوب دادن پوشش استفاده نمی شود. در عوض، رسوب از طریق یک واکنش شیمیایی اتوکاتالیستی رخ می دهد. نیکل و مس دو فلزی هستند که بیشترین استفاده را برای آبکاری الکترولس دارند، اگرچه تکنیک هایی برای طلا و قلع نیز ایجاد شده است.

آبکاری پلاستیک

صنایع آبکاری نگین با دارا بودن دو کارخانه ی آبکاری توانایی انجام آبکاری به روش دستی و سنتی و همچنین انجام آبکاری تمام اتوماتیک در کارخانه ی شماره ی ۲ را دارد. شایان ذکر است که صنایع آبکاری نگین دارای تنها خط تمام اتوماتیک فعال در کشور میباشد.

خط اتوماتیک

مزایای خط اتوماتیک

خطوط اتوماتیک آبکاری برای کاهش کار دستی و اشتباهات فردی و همچنین کاهش اتلاف وقت؛ مواد شیمیایی و ضایعات طراحی شده است. با توجه به کنترل دقیق تمام فرایند؛ کیفیت محصول تضمین خواهد شد.

خط آبکاری پلاستیک تمام اتوماتیک

مزیت‌های فنی:
 1. یکنواختی در اعمال شدت جریان
 2. زمان بندی یکسان
 3. کنترل دمای محلول‌ها
 4. کنترل تزریق مواد افزودنی (دوزینگ پمپ)
 5. دارابودن حافظه برای5000 قطعه متفاوت
 6. عدم اشتباهات فردی در فرایند آبکاری
 7. راندمان بالای تولید
 8. بهبودکیفیت نهایی و کیفیت یکنواخت قطعه
 9. جلوگیری از اتلاف مواد و آب مصرفی
 10. صرفه جویی در مصرف انرژی

انواع آبکاری برروی پلاستیک (ABS)

 1. کروم زینتی
 2. آبکاری طلا
 3. آبکاری برنج / برنز (طرح طلا)
 4. آبکاری نقره
 5. آبکاری صدفی (سابتن)
 6. آبکاری نیکل الکترولس

1.کروم زینتی

از انجاییکه ضریب انبساط حرارتی پلاستیک 4 تا 6 برابر فلزات است ، کوچکترین تغییر دما روی قطعه تنش ایجاد مینماید، لذا پس از انجام فرایند رسانا سازی قطعه پلاستیکی ، به منظور خنثی نمودن این تنش میبایست حداقل 15 میکرون لایه ی فلزی مس را روی سطح قطعه نشاند . سپس لایه نیکل براق یا مات (با توجه به مورد استفاده وسفارش مشتری ) روی قطعه نشانده و سپس قطعه را داخل حمام کروم مینماییم تا لایه کروم زینتی تشکیل شود .

از این فرایند در آرم های خودرو ، لوازم تزیینی-بهداشتی ساختمان ، زیبا سازی لوازم خانگی به رنگ استیل و غیره استفاده میشود.

2.آبکاری طلا

چنانچه لایه نهایی مورد نظر آبکاری از جنس طلا و به رنگ طلایی باشد ، بعد از نشاندن لایه مس و نیکل فرایند آبکاری طلا را بر روی قطعه پلاستیکی اعمال مینماییم . از این فرایند برای قطعاتی که جنبه زینتی دارند استفاده میشود اما از آنجاییکه فرایند مورد نظر گران است در بسیاری از موارد آبکاری طرح طلا استفاده میشود .

3.آبکاری برنز / برنج (طرح طلا)

این پوشش بر پایه آلیاژ مس و روی بوده و به منظور ایجاد یک لایه طلایی رنگ روی قطعه استفاده میشود . لازم ذکر است که این لایه ی زینتی در مجاورت هوا آسیب پذیر میباشد فلذا برای پایداری پوشش در مقابل تغییر رنگ و عوامل جوی ، بسته به محل استفاده از لایه کروماته ، لاک های ورنی و غیره بر روی سطح استفاده نمود.

آبکاری طرح طلا به دلیل قیمت اقتصادی جایگزین مناسبی برای آبکاری طلا میباشد.

4.آبکاری نقره

از دیگر پوشش های قابل ارایه در صنایع آبکاری نگین ،آبکاری تزیینی و صنعتی نقره است.

آبکاری تزیینی : پوششی براق و یکنواخت جهت لوازم خانگی و آشپزخانه

آبکاری صنعتی : مناسب برای قطعات برقی و الکتریکی با ضخامت بالا

5.آبکاری  صدفی

از پوشش های نهایی که میتوان بر روی قطعات ایجاد کرد پوشش نیکل صدفی ، کروم صدفی و یا طرح طلا صدفی است که جلوه ای خاص  به قطعه مورد نظر میبخشد . در فرایند آبکاری نیکل صدفی ، لایه طوسی رنگ متالیک با دانه بندی های مختلف روی قطعه ایجاد میشود . از این نوع آبکاری به منظور زیبا سازی قطعات لوازم خانگی ، شیرآلات ،یراق آلات ، قطعات تزیینی داخل خودرو و موارد دیگر استفاده میشود .

6.آبکاری نیکل الکترولس

نیکل الکترولس که با درصدی فسفر همراه میباشد جایگزین مناسبی برای کروم سخت است . بوسیله عملیات حرارتی بعد از فرایند نیکل الکترولس میتوان به سختی 1000 ویکرز رسید .

ازجمله خصوصیات مهم این پوشش یکنواختی آن به علت عدم استفاده از جریان الکتریکی میباشد . از دیگر مزایای نیکل الکترولس نسبت به کروم سخت میتوان به مقاومت بهتر این پوشش در برابر کلر اشاره کرد .

خط آبکاری دستی

آبکاری وکیوم

صنایع آبکاری نگین قادر به ارایه حدمات آبکاری وکیوم میباشد که جهت پوشش انواع کاسه چراغ اتوموبیل ، موتور سیکلت و دیگر قطعات در نظر گرفته میشود.

با  استفاده از آبکاری وکیوم میتوان رنگ های متنوعی از قبیل طلایی ، سبز ، آبی و قرمز ایجاد نمود.

آبکاری پلی استر

بوسیله هادی کاری مناسب رزین پلی استر میتوان چسبندگی لازم برای دستیابی به انواع پوشش نهایی را ایجاد کرد .صنایع آبکاری نگین فادر به ارایه پوشش های زیر میباشد :

 • نیکل
 • نیکل آنتیک
 • صدفی
 • مس
 • مس آنتیک
 • طلا
 • طرح طلا
 • طرح طلا آنتیک
 • نقره
 • نقره آنتیک