راهنمای جامع پلی اتیلن (PE)

پلی اتیلن (PE) یکی از محبوب ترین مواد ترموپلاستیک است که ممکن است در صنعت آبکاری پلاستیک مورد استفاده قرار گیرد. این ماده در ساختارهای کریستالی مختلف، به نام HDPE، LDPE، و LLDPE در دسترس است. این کالای پلاستیکی با پلیمریزاسیون اضافی یا رادیکال تولید می شود. از آن در طیف وسیعی از کاربردها استفاده می شود: ظروف پلاستیکی، بطری ها، کیسه ها، اسباب بازی های پلاستیکی و غیره.

پلی اتیلن چیست؟

پلی اتیلن نوعی پلی اولفین است. این ماده یک پلاستیک سبک و بادوام است که اغلب برای کیسه های مواد غذایی منجمد، بطری ها، آستر غلات، ظروف ماست و غیره استفاده می شود. به اطراف خود نگاه کنید، همه پلاستیک های دارای کدهای بازیافت 2 و 4 از پلی اتیلن ساخته شده اند. پلاستیک های پلی اتیلن دارای ساختارهای کریستالی متفاوتی هستند.

پلی اتیلن چگونه ساخته می شود؟

PE از پلیمریزاسیون مونومر اتیلن (یا اتن) ساخته می شود. فرمول شیمیایی پلی اتیلن n(C2H4) است.

زنجیره های پلی اتیلن با پلیمریزاسیون اضافی یا رادیکال تولید می شوند. هر دو کاتالیزور زیگلر-ناتا و متالوسن روش‌های سنتز ممکن هستند.

انواع رایج پلی اتیلن (PE)

بسته به چگالی و انشعاب آن، گریدهای مختلف پلی اتیلن می توانند عملکرد بسیار متفاوتی با یکدیگر داشته باشند.

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) یک ترموپلاستیک مقرون به صرفه با ساختار خطی و بدون یا درجه انشعاب کم است. این ماده در دمای پایین (70-300 درجه سانتیگراد) و فشار (10-80 بار) تولید می شود و از گاز طبیعی اصلاح شده (مخلوط متان، اتان، پروپان) یا ترک کاتالیستی نفت خام به بنزین بدست می آید.

  • اصلاح گاز طبیعی (مخلوط متان، اتان، پروپان)
  • شکستن کاتالیزوری نفت خام به بنزین

HDPE عمدتاً با استفاده از دو روش تولید می شود: پلیمریزاسیون دوغاب یا پلیمریزاسیون فاز گاز.

پلی اتیلن با چگالی بالا انعطاف پذیر، نیمه شفاف/مومی، مقاوم در برابر آب و هوا است و در دماهای بسیار پایین چقرمگی را نشان می دهد.

پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE)

پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) یک پلیمر نیمه سخت با کریستالینیتی کم (~50-60٪) است. در مقایسه با HDPE، دارای درجه بالاتری از انشعاب زنجیره جانبی کوتاه و بلند است. LDPE از 4000 تا 40000 اتم کربن تشکیل شده است که شاخه های کوتاه زیادی دارد.

این ماده در فشار بالا (1000-3000 بار؛ 80-300 درجه سانتیگراد) از طریق فرآیند پلیمریزاسیون رادیکال آزاد تولید می شود.

دو فرآیند اساسی مورد استفاده برای تولید پلی اتیلن با چگالی کم: اتوکلاو هم زده یا مسیرهای لوله ای. راکتور لوله‌ای به دلیل نرخ تبدیل اتیلن بالاتر، ترجیح داده است نسبت به مسیر اتوکلاو.

Prev post
Next post

Leave A Reply