اصول طراحی و پردازش قطعات پلاستیکی آبکاری

آبکاری عبارت است از اعمال یک لایه فلزی بر روی سطح یک جسم با استفاده از جریان الکتریکی. آبکاری می تواند مقاومت در برابر خوردگی، سختی، مقاومت در برابر سایش، هدایت الکتریکی و مقاومت حرارتی محصول را بهبود بخشد و در عین حال ظاهر آن را نیز بهبود بخشد.

انواع مختلفی از پلاستیک وجود دارد، اما همه آنها برای آبکاری الکتریکی مناسب نیستند. از آنجایی که برخی از مواد پلاستیکی چسبندگی ضعیفی به لایه فلزی دارند، تبدیل آنها به قطعات آبکاری شده دشوار است. برخی از مواد پلاستیکی دارای خواص فیزیکی (مانند ضریب انبساط) هستند که به طور قابل توجهی با لایه آبکاری فلز متفاوت است. هنگامی که از این مواد برای ساخت قطعات آبکاری در محیط های با اختلاف دمای بالا استفاده می شود، اطمینان از عملکرد محصول آسان نیست. ABS و PP رایج ترین مواد مورد استفاده برای آبکاری قطعات پلاستیکی هستند.

از سوی دیگر، برخی از شرکت ها از PSF، PC و PTFE برای آبکاری قطعات پلاستیکی استفاده می کنند، اما فرآیند آبکاری آنها پیچیده تر است.

مواد پلاستیکی مناسب آبکاری را انتخاب کنید

انتخاب ماده با نقطه ذوب بالاتر

نقطه ذوب مواد پلاستیکی تاثیر بسزایی در چسبندگی فلز به سطح قطعات پلاستیکی دارد.

از آنجایی که مذاب داغ تر ویسکوز کمتری دارد، منجر به جهت گیری کمتری می شود. نیروهای کششی و برشی را که می تواند منجر به جهت گیری شود، کاهش می دهد.

ذوب های داغ نیز کندتر سرد می شوند و در نتیجه پس از پر شدن کامل، آرامش بیشتری ایجاد می شود. در حالی که دمای قالب سردتر اجازه می دهد جهت گیری پلیمر سریعتر شل شود، خنک شدن سریع مذاب باعث ایجاد تنش های خنک کننده به قطعه می شود. در نتیجه، نقطه ذوب مواد پلاستیکی باید به اندازه کافی بالا باشد تا بتوان قالب را با سرعت تزریق کمتر به طور موثرتری پر کرد.

انتخاب یک ماده چسبنده خوب برای آبکاری

پلاستیک ABS بهترین انتخاب برای آبکاری است. هنگام آبکاری پلاستیک ABS، دستیابی به براقیت آینه مانند و یک لایه اتصال خوب آسان است. با آبکاری مناسب، قطعات ABS که در خارج از منزل استفاده می شوند می توانند چندین سال بدون خرابی دوام بیاورند. اگرچه چنین موادی نسبتاً ارزان هستند، چسبندگی آبکاری ضعیف اغلب یک مسئله تولید است. علاوه بر بهبود چسبندگی از طریق بهبود ساختاری، انتخاب ماده ای با چسبندگی بهتر به فرآیند آبکاری مورد نیاز است. اگر ABS-727/757 الزامات چسبندگی را برآورده نمی کند، می توان آن را با ABS-777D جایگزین کرد تا چسبندگی پوشش بهبود یابد. از آنجایی که این ماده در برابر حرارت مقاوم‌تر است، می‌تواند قطعات آبکاری شده را با تغییرات دمای خارجی سازگارتر کند.

Prev post
Next post

Leave A Reply