پلی آمید (PA) یا نایلون: راهنمای کامل (PA6، PA66، PA11، PA12 و غیره)

پلی آمیدها (نایلون) با مقاومت در برابر حرارت و مقاومت الکتریکی بالا به عنوان پلاستیک با کارایی بالا در نظر گرفته می شوند و به طور گسترده در بازارهای خودرو و حمل و نقل، کالاهای مصرفی و موارد الکتریکی و الکترونیکی استفاده می شوند.

پلی آمید (نایلون) چیست؟

پلی آمیدها یا نایلون یک کلاس گرمانرم مهندسی با کارایی بالا به دلیل تعادل خوب خواص آن است. پلی آمیدها حاوی پیوندهای آمیدی تکرار شونده یعنی –CO-NH– هستند. از تراکم واحدهای یکسان، کوپلیمرهایی با واحدهای مختلف تشکیل می شود.

نایلون توسط والاس هیوم کاروترز، شیمیدانی که در سال 1928 توسط DuPont de Nemours برای رهبری یک برنامه تحقیقاتی گسترده در مورد طراحی مواد پلیمری اصلی استخدام شد، کشف شد. در سال 1935، او فرمول معروف به PA 66 را توسعه داد.

پلی آمیدها در برابر حرارت و جریان الکتریکی، مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. به لطف ساختار کریستالی خود، آنها همچنین مقاومت شیمیایی عالی از خود نشان می دهند. آنها خواص مکانیکی و بازدارندگی بسیار خوبی دارند. علاوه بر این، این مواد به راحتی می توانند شعله گیر شوند. پلی آمیدها اولین الیاف مصنوعی واقعی بودند که تجاری شدند.

هنگامی که با الیاف شیشه (کوتاه یا بلند) تقویت می شوند، سختی آنها می تواند با فلزات رقابت کند، به همین دلیل است که پلی آمیدها اغلب در پروژه های جایگزینی فلز در نظر گرفته می شوند. همه پلی آمیدها به دلیل گروه شیمیایی آمیدی تمایل به جذب رطوبت دارند. رطوبت به عنوان یک نرم کننده بر روی پلی آمیدها عمل می کند، بنابراین مدول کششی را کاهش می دهد و مقاومت در برابر ضربه و انعطاف پذیری را افزایش می دهد. جذب رطوبت نیز تأثیر زیادی بر تغییرات ابعادی دارد. این موضوع باید در هنگام طراحی قطعات در نظر گرفته شود.

پلی آمیدها به طور گسترده در بازارهایی مانند خودرو و حمل و نقل، برق و الکترونیک، کالاهای مصرفی و بسیاری موارد دیگر استفاده می شوند.

انواع پلی آمیدها

به طور معمول، پلی آمیدها (یا نایلون) از چند تراکم دی اسید با یک دی آمین یا با پلیمریزاسیون حلقه باز لاکتام ها با 6، 11 یا 12 اتم کربن ساخته می شوند.

  • مونومرها ممکن است آلیفاتیک، نیمه معطر یا معطر (آرامیدها) باشند.
  • آنها ممکن است آمورف، نیمه کریستالی و دارای بلورینگی بیشتر یا کمتر باشند
پلی آمیدمونومر(ها)
پلی آمید 6کاپرولاکتام
پلی آمید 12لورولاکتام
پلی آمید 66هگزامتیلن دیامین/آدیپیک اسید
پلی آمید 69هگزامتیلن دیامین/آزلائیک اسید
پلی آمید 6-10هگزامتیلن دیامین / 1،12-دودکاندیوئیک اسید
پلی آمید 6-12هگزامتیلن دیامین / اسید سباسیک
پلی آمید 461،4-دیامینوبوتان/آدیپیک اسید
پلی آمید 12121،12-دودکاندیامین / 1،12-دودکاندیوئیک اسید
پلیمرهای پلی آمید آلیفتائیک و مونومرهای آنها

پلی آمیدهای معطر (یا آرامیدها) از چند متراکم شدن اسید ترفتالیک با دی آمین ها به دست می آیند. PA 6-3-T یکی از نمونه های رایج پلی آمید آروماتیک است که ماهیت شفاف آمورف دارد. مواد را می توان در دمای 280-300 درجه سانتیگراد پردازش کرد. آرامیدها گران هستند، در مقایسه با پلی آمیدهای آلیفاتیک، پایداری ابعادی، مقاومت در برابر شعله و حرارت و استحکام بالاتری دارند.

در میان این خانواده بزرگ پلیمری، چندین نوع پلی آمید به ویژه برای کاربردهای خاص مناسب هستند. بهترین انتخاب به مجموعه عملکردهای مورد نیاز و همچنین محدودیت های اقتصادی بستگی دارد.

  • دو PA که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند، PA66 و PA6 هستند. آنها اغلب برای تولید الیاف (صنایع نساجی) یا فیلم (بسته بندی) یا قالب گیری تزریقی اکسترود می شوند.
  • پلی آمیدها با بالاترین عملکرد PPA و PA46 هستند که کاندیدهای خوبی برای پیشرفت های جایگزینی فلز یا کاربردهای بسیار خاص در معرض شرایط شدید هستند.
  • PA مبتنی بر زیست نیز موجود است. به عنوان مثال، PA11 بر اساس شیمی روغن کرچک است.
Prev post
Next post

Leave A Reply