پلاستیک چیست و چه کاربردی دارد؟

پلاستیک ماده ای متشکل از طیف وسیعی از ترکیبات آلی مصنوعی یا نیمه مصنوعی است که چکش خوار هستند و بنابراین می توانند به صورت اجسام جامد قالب گیری شوند. پلاستیسیته خاصیت کلی همه مواد است که شامل تغییر شکل دائمی بدون شکستگی است. نام پلیمرها از خواص ارتجاعی و پلاستیکی آنها گرفته شده است.

مقدمه ای بر پلاستیک

پلاستیک ها معمولاً پلیمرهای آلی با جرم مولکولی بالا هستند، اما اغلب حاوی مواد دیگری هستند. آنها معمولاً مصنوعی هستند و بیشتر از مواد پتروشیمی به دست می آیند. با این حال، تمرکز امروزی بر محیط زیست منجر به تعداد فزاینده‌ای از پلاستیک‌های مشتق‌شده از مواد تجدیدپذیر مانند پلی لاکتیک اسید از ذرت یا سلولز ها از الیاف پنبه شده است.

پلاستیک ها به دلیل هزینه نسبتا پایین، سهولت ساخت، تطبیق پذیری و نفوذناپذیری در برابر آب، در طیف قابل توجهی از محصولات در حال گسترش استفاده شده اند. پلاستیک ها همه جا در محصولاتی به سادگی گیره کاغذ یا پیچیده مانند هواپیما هستند.

منبع قابل توجهی از مواد پلاستیکی متنوع در طیف وسیعی از تولید در دسترس است. یکی از جدیدترین و هیجان‌انگیزترین حوزه‌های تولیدی، چاپ سه بعدی است. برنامه های کاربردی جدید برای پرینت سه بعدی تقریباً هر روز ظاهر می شوند و مجموعه متنوعی از اشیاء پلاستیکی قبلاً با استفاده از فرآیند چاپ سه بعدی تولید شده اند. موارد استفاده از این اشیاء عمدتاً در آزمایشگاه های نمونه سازی، اسباب بازی ها، گیربکس های مکانیکی، پروتزهای پزشکی و بسیاری موارد دیگر مانند آبکاری پلاستیک است.

مهندسان مواد به طور کلی پلاستیک ها را بر اساس ساختار شیمیایی ستون فقرات و زنجیره های جانبی پلیمر طبقه بندی می کنند. برخی از گروه های مهم در این طبقه بندی ها عبارتند از:

  • اکریلیک
  • پلی استرها
  • سیلیکون ها
  • پلی اورتان ها
  • پلاستیک هالوژنه

برای وضوح، ما در این مطلب بر روی مجموعه ای از پلیمرهای معرف، که به عنوان پلاستیک کالا، پلاستیک استاندارد، یا پلاستیک مهندسی نیز شناخته می شوند، تمرکز می کنیم.

مواد پلاستیکی عمومی

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) یک ترپلیمر است که از پلیمریزاسیون استایرن و اکریلونیتریل در حضور پلی بوتادین تولید می شود. این موارد در اکثر کاربرد ها می توانند دمای بین منفی 20 تا مثبت 80 درجه سانتیگراد (-4 تا مثبت 176 درجه فارنهایت) را تحمل کنند. کاربردهای معمولی شامل موارد تجهیزات الکترونیکی مانند مانیتور کامپیوتر، چاپگر، صفحه کلید و لوله های زهکشی می شود.

در مقاله بعدی به طور کامل مواد پلاستیکی عمومی را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

Prev post
Next post

Leave A Reply