هر آنچه باید در مورد پلی استایرن (PS) بدانید

پلاستیک پلی استایرن (PS) یک ترموپلاستیک طبیعی شفاف است که هم به عنوان یک پلاستیک جامد معمولی و هم به شکل یک ماده فوم سفت و سخت موجود است. پلاستیک PS معمولا در انواع برنامه های کاربردی محصولات مصرفی استفاده می شود و همچنین برای بسته بندی های تجاری مفید است. شرکت داو کیمیکال در سال 1941 یک فرآیند اختصاصی برای ساخت محصول فوم پلی استایرن با مارک تجاری و معروف خود “فوم پلی استایرن” در سال 1941 اختراع کرد. این ماده تا حدودی در میان گروه های زیست محیطی بحث برانگیز است زیرا تجزیه زیستی آن کند است و به طور فزاینده ای به عنوان زباله در فضای باز وجود دارد. (به ویژه به شکل کف شناور در آبراه ها و اقیانوس ها)

پلی استایرن چه ویژگی هایی دارد؟

اکنون که می دانیم برای چه چیزی استفاده می شود، اجازه دهید برخی از خواص کلیدی پلی استایرن را بررسی کنیم. پلی استایرن به طور معمول (اما نه همیشه) یک هموپلیمر است به این معنی که فقط از مونومر استایرن در ترکیب با خودش تشکیل شده است. بسته به نوع PS، می توان آن را به عنوان یک ماده “ترموپلاستیک” یا “ترموست” طبقه بندی کرد. این نام به نحوه واکنش پلاستیک به گرما مربوط می شود. مواد ترموپلاستیک در نقطه ذوب خود کاملاً مایع می شوند (در مورد پلی استایرن 210-249 درجه سانتیگراد)، اما در نقطه انتقال شیشه ای خود (100 درجه سانتیگراد برای PS) شروع به جریان می کنند. یکی از ویژگی های مفید در مورد ترموپلاستیک ها این است که می توان آنها را تا نقطه ذوب خود گرم کرد، سرد کرد و مجدداً بدون تخریب قابل توجه دوباره گرم کرد. به جای سوختن، ترموپلاستیک ها به مایع تبدیل می شوند، که به آنها اجازه می دهد به راحتی قالب گیری تزریقی و سپس بازیافت شوند. در مقابل، پلاستیک‌های گرماسخت پس از قرار گرفتن در حالت جامد، تبدیل به حالت جامد نمی‌شوند.

در مقابل، پلاستیک های ترموست را فقط یک بار می توان گرم کرد (معمولاً در طی فرآیند قالب گیری تزریقی). اولین گرمایش باعث می شود که مواد ترموست (شبیه به اپوکسی 2 قسمتی) گیر کنند و در نتیجه یک تغییر شیمیایی ایجاد شود که قابل برگشت نیست. اگر بخواهید یک پلاستیک گرماسخت را برای بار دوم به دمای بالا گرم کنید، به سادگی می سوزد. این ویژگی باعث می شود که مواد ترموست نامزد ضعیفی برای بازیافت باشند.

چرا پلی استایرن اغلب استفاده می شود؟

پلی استایرن برای کاربرد آن به عنوان فوم بسیار مفید است. این پیشرو در صنعت بسته بندی است اما همچنین به عنوان یک پلاستیک سنتی کاربردهای گسترده ای دارد. برای سال‌های متمادی پلی استایرن، یا همان‌طور که اغلب به آن استایرن می‌گویند، به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شد – اساساً به همان دلایلی که اکنون از ABS استفاده می‌کنیم. ارزان است، به راحتی در دسترس است، به رنگ سفید است و به خوبی چسب، سنباده، برش و رنگ می کند. S در ABS استایرن است. بسیاری از مهندسان و طراحان قدیمی که مدتی در این صنعت بوده اند، زمانی که به دنبال یک نمونه اولیه سریع و کثیف می گردند، مدل استایرن را درخواست می کنند.

Prev post
Next post

Leave A Reply