اصول آبکاری پلاستیک ABS

از آنجایی که پلاستیک ABS رسانا نیست، نمی توان آن را مستقیماً با فلز/آلیاژ روی سطح آن آبکاری کرد. بنابراین قبل از آبکاری پلاستیک نیاز به آبکاری الکترولس است. پلاستیک ABS پس از زبر کردن، حساس شدن، کاهش و تسریع ژل زدایی، یک لایه فلزی نازک نجیب بر روی سطح جسم تشکیل می دهد. این لایه از فیلم فلز گرانبها می تواند نقش کاتالیزور فعال را ایفا کند که فیلم کاتالیزوری نیز نامیده می شود. این کار می تواند واکنش کاهش آبکاری الکترولس را تسریع کند. این عمل ثابت کرده است که فلزات گرانبها مانند نقره و پالادیوم این توانایی کاتالیزوری را دارند که فرآیند آبکاری الکترولس را روان‌تر می‌کند.

مشکلات و راه حل های رایج در آبکاری پلاستیک ABS

پلاستیک ABS یک ترپلیمر از اکریلونیتریل (A)، بوتادین (B) و استایرن (S) است. برای آبکاری پلاستیک های ABS، محتوای بوتادین تأثیر زیادی بر آبکاری دارد و به طور کلی باید بین 18 تا 23 درصد کنترل شود. پلاستیک مهندسی دارای محتوای بوتادین بالا، سیالیت خوب، شکل دهی آسان و چسبندگی خوب به پوشش است. از آنجایی که ABS یک نارسانا است، قبل از آبکاری باید یک لایه رسانا متصل شود. تشکیل لایه رسانا باید چندین مرحله مانند زبری، خنثی سازی، حساس شدن، فعال سازی، آبکاری الکترولس و غیره را طی کند که نسبت به آبکاری فلزی پیچیده تر است و در تولید مستعد مشکلاتی است.

در حالی که آبکاری الکترولس اغلب به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین می تواند به عنوان یک لایه زیرین برای پوشش اعمال شده از طریق آبکاری الکتریکی عمل کند. اگر ضخامت بالاتری روی قطعه پلاستیکی ABS شما نیاز باشد، کارشناسان صنایع آبکاری نگین می توانند جریان الکتریکی را به حمام آبکاری وارد کنند. این کار، رسوب را تا 10 برابر افزایش می دهد.

فرآیند آبکاری الکتریکی شامل یک محلول الکترولیتی یا حمام مخصوص است. پوشش، یا فلز آبکاری، به یک آند (الکترود با بار مثبت) یک مدار الکتریکی متصل است، در حالی که بستر پوشش داده شده در یک کاتد (الکترود با بار منفی) قرار می گیرد. هر دو غوطه ور هستند و جریان DC به آند داده می شود. این عمل، اتم های فلز را اکسید کرده و در حمام حل می کند. در کاتد، یون‌های فلزی حل شده کاهش می‌یابند، سپس روی بستر قرار می‌گیرند.

آبکاری معمولاً برای پلاستیک ABS در کاربردهای صنعتی سنگین ترجیح داده می شود؛ زیرا ضخامت بیشتر از آبکاری تعدادی مزایای مانند مقاومت در برابر خوردگی بالاتر، محافظت در برابر سایش و افزایش دوام را فراهم می کند. آبکاری بیشتر از آبکاری الکترولس به تنهایی هزینه دارد و برای بسترهای پلاستیکی ABS با فرورفتگی‌های سطح عمیق انتخاب خوبی نیست؛ زیرا محلول آبکاری به راحتی به دام می‌افتد. با این حال، این بهترین گزینه برای سطوح پلاستیکی ABS است که فرورفتگی های بی شمار دارد.

Prev post
Next post

Leave A Reply