اطلاعات کامل در مورد فرآیند آبکاری

هفته گذشته در مورد آبکاری الکترولس صحبت کردیم و سه مرحله اصلی آن را برای شما بیان کردیم. پیشنهاد می کنیم قبل از شروع به مطالعه این مطلب، حتما مقاله هفته گذشته را به طور کامل مطالعه کنید تا با اساس آبکاری الکترولس و آبکاری پلاستیک آشنا شوید.

به طور خلاصه، سه مرحله مهمی را که در مقاله قبلی با یکدیگر بررسی کردیم، دوباره برای شما بازگو می کنیم:

مرحله اول: پلمیری که باید با یون های فلزی پیوند برقرار کند، در فرایند اچینگ قرار می گیرید.

مرحله دوم: پلیمری که در فرایند اچینگ قرار گرفته است، باید با آب به صورت اسپری تمیز شود.

مرحله سوم: در این مرحله است که آبکاری الکترولس یا بدون برق می تواند انجام شود. این کار از طریق یک فرایند شیمیایی انجام می شود. پس از آن اگر آبکاری به عنوان یک فرایند مورد نیاز باشد، می تواند اعمال شود؛ چرا؟ چون سطح پلیمر ما فلزی شده است. این ویژگی اصلی ترین و مهم ترین نکته ای است که باید قبل از آبکاری رعایت شود.

در صنعت، آبکاری الکتریکی فرآیندی است که طی آن یک فلز پایه ارزان قیمت، با فلزی بسیار گران‌تر پوشانده می‌شود تا از نظر بصری جذاب و از نظر زیبایی دلپذیر شود (آبکاری طلا و نقره نمونه‌هایی از این مورد هستند). آبکاری معمولاً یک فرآیند تزئینی است و هدف آن افزایش جذابیت بصری جواهرات ارزان‌تر است. همچنین برای تأمین سطح با سطحی از محافظت در برابر خوردگی عمل می کند. برخی از محصولات روزمره از جمله شیرهای حمام برای تزئین و همچنین مقاومت در برابر خوردگی با کروم آبکاری شده اند. آبکاری همچنین برای اعمال سطح رسانا بر روی فلزاتی که رسانایی پایینی دارند استفاده می شود. بسته به ماده ای که به عنوان پوشش اعمال می شود، برعکس نیز می تواند منجر به افزایش قابلیت رسانایی شود.

نمونه ای از آبکاری مس در زیر مشاهده می شود. فرآیند آبکاری با سایر فلزات مشابه است.

هنگامی که به جریان الکتریکی اجازه عبور داده شود، آند مس یونیزه می شود. محلول یونی به اتم‌های مس با بار مثبت اجازه می‌دهد تا به سمت فلز پایه با بار منفی جریان پیدا کنند و در آنجا روی سطح رسوب کنند. این یک پوشش موثر از مس تولید می کند.

نمونه محصولات آبکاری

  • ساعت آبکاری شده با طلا
  • ماگ آبگاری شده با مس
  • قوری آبکاری شده با نقره
  • جام آبکاری شده با نقره
  • شیرآلات آبکاری شده با کروم
Prev post
Next post

Leave A Reply