آبکاری الکترولس و آبکاری پلاستیک ها / پلیمرها

پلاستیک ها نارسانا هستند، به این معنی که جریان الکتریکی را هدایت نمی کنند. با این حال، مواقعی وجود دارد که نیاز به پلاستیک برای رسانای الکتریسیته وجود دارد. آبکاری الکترولس پلاستیک‌ها، مانند پلی کربنات، ABS و پلی پروپیلن، فرآیندی است که در آن یک لایه رسانا (طلا، نیکل یا مس) به عنوان پوشش روی سطح اعمال می‌شود. اینکار همچنین به عنوان فلز کردن یک پلیمر شناخته می شود. این فرآیند در صنعت خودروسازی گسترده است، زیرا به این معنی است که پلاستیک های سبک وزن که جریان الکتریکی را هدایت می کنند، می توانند به جای فلزات سنگین تر استفاده شوند.
هدف از پوشش فلزی، همیشه بهبود رسانایی نیست. این عمل می تواند به طور چشمگیری مقاومت در برابر سایش و پارگی، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و افزایش سختی سطح پلیمر را بهبود بخشد.
یک سطح فلزی می تواند ظاهر پلیمر را بهبود بخشد. این مورد در قاب های تلفن همراه دیده می شود. در صنعت خودرو، یک سطح پلیمر فلزی نیکل، جایگزین کروم روی فلز می شود و وزن را کاهش می دهد.
فرآیند آبکاری الکترولس پلیمرها، شامل حل کردن یون های یک فلز بر روی سطح پلیمر است. این کار معمولا یک فرآیند سه مرحله ای است.

مرحله اول

پلیمری که باید متالیز شود، در فرآیند اچینگ قرار می‌گیرد که بوتادین را حذف می‌کند و سطحی می‌گذارد که با یون‌های فلزی پیوند برقرار کند.

مرحله دوم

پلیمر از مخزن اچ خارج شده و با آب تمیز می شود. این آب به عنوان اسپری اعمال می شود. در نهایت به پلیمر اجازه داده می شود تا خشک شود.

مرحله سوم

آبکاری بدون برق اکنون می تواند انجام شود. این فرآیند ELECTROLESS نامیده می شود، زیرا نیازی به برق ندارد، اما از طریق یک فرآیند شیمیایی (یک واکنش کاتالاتیک) به دست می آید، که اجازه می دهد طلا، نیکل یا مس بر روی سطح پلیمر رسوب کنند.

اگر آبکاری به عنوان یک فرآیند اضافی مورد نیاز باشد، اکنون می تواند انجام شود، زیرا سطح پلیمر فلزی شده است. آبکاری شامل استفاده از الکتریسیته به عنوان روشی برای انتقال طیف وسیعی از فلزات جایگزین به سطح فلزی پلیمری است.

نمونه محصولات پلیمری آبکاری شده / آبکاری الکترولس

  • قطعات خودرو
  • قاب های موبایل
  • اسباب بازی های پلیمری
  • وسایل تزئینی

همان طور که خواندید، آبکاری پلاستیک، یکی از جذاب ترین کار هایی است که شما می توانید در زندگی خود پیدا کنید. این عمل با استفاده از رسانا کردن پلاستیک انجام می شود و پس از آن قطعه مورد نظر با رنگ های متفاوت به فروش می رسد.

Prev post
Next post

Leave A Reply