مزایای آبکاری روی پلاستیک چیست؟

محبوبیت روزافزون استفاده از پلاستیک و کامپوزیت های پلاستیکی در طیف گسترده ای از فرآیندهای تولید نیز منجر به تقاضای بیشتر برای آبکاری روی پلاستیک شده است. آبکاری پلاستیک با سطح فلزی ظاهر مواد را بهبود می بخشد و کیفیت بالاتری را ایجاد می کند. در نتیجه، اغلب زمانی انتخاب می شود که ظاهر بسیار تزئینی مورد نظر باشد.

علاوه بر این، آبکاری روی پلاستیک می‌تواند وسیله‌ای موثر برای محافظت از بستر در برابر نیروهای خوردگی باشد و آن را در برابر آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآیند تولید مقاوم‌تر کند. در برخی موارد، آبکاری روی پلاستیک می تواند استحکام و مقاومت در برابر سایش زیرلایه را افزایش دهد.

آبکاری و صنعت خودرو

همانطور که در صنعت خودرو دیده ایم، یک مزیت مهم آبکاری پلاستیک این است که می تواند ظاهر زیرلایه را به طور قابل توجهی بهبود بخشد. بیشتر پلاستیک های صنعتی دارای روکش کسل کننده ای هستند. در حالی که رنگ آمیزی پلاستیک می تواند آن را از نظر بصری جذاب تر کند، اما هنوز ظاهر درخشان و براقی را که بسیاری از صاحبان محصول می خواهند ایجاد نمی کند. در حالی که آبکاری با کروم برای مدت طولانی یک تکنیک محبوب در کاربردهای خودرو بوده است، خطرات بالقوه سلامتی ناشی از فرآیند آبکاری کروم شش ظرفیتی باعث شده است که بسیاری از ارائه دهندگان نهایی فلز از جایگزین های امن تر، به ویژه آبکاری نیکل استفاده کنند.

در کنار ظاهر، آبکاری پلاستیک چندین مزیت دیگر برای ویژگی های فیزیکی کالا دارد:

مقاومت در برابر خوردگی و مقاوت شیمیایی

آبکاری روی پلاستیک می‌تواند وسیله‌ای موثر برای محافظت از بستر در برابر نیروهای خوردگی باشد و آن را در برابر آسیب‌های ناشی از مواد شیمیایی مورد استفاده در فرآیند تولید مقاوم‌تر کند.

افزایش رسانایی

آبکاری می تواند به سطح پلاستیکی غیر رسانا توانایی رسانایی الکتریسیته را بدهد، خاصیتی که برای سازندگان قطعات الکترونیکی مورد استفاده در خودروها، هواپیماها و بسیاری از محصولات دیگر بسیار ارزشمند است. یک پوشش فلزی همچنین می تواند نور مضر بالقوه را از سطح یک بستر پلاستیکی منعکس کند و به عنوان یک مانع محافظ در برابر گازهای مضر و خوردگی عمل کند. علاوه بر این، متالیزاسیون می تواند به کنترل اتلاف انرژی کمک کند.

افزایش استحکام ساختاری

آبکاری می تواند استحکام ساختاری کلی قطعه را برای دوام بیشتر بهبود بخشد. این استحکام بیشتر یکی از مزایای برتر آبکاری پلاستیک است. اگر هدف شما استحکام است، آبکاری نیکل می تواند انتخاب خوبی باشد زیرا نیکل می تواند در برابر خوردگی مقاومت کند و طول عمر محصولات را بهبود بخشد.

مقاومت تماس پایدار و کم

آبکاری علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی می تواند مقاومت تماس را نیز کاهش دهد، بنابراین می توانید مقاومت قطعه را در برابر سایش، مواد شیمیایی و خوردگی افزایش دهید.

حفاظت RFI و EMI

دستگاه‌های الکترونیکی تداخل الکترومغناطیسی (EMI) و تداخل فرکانس رادیویی (RFI) را منتشر می‌کنند که به قطع سیگنال و نقص عملکرد تجهیزات کمک می‌کند. آبکاری یک لایه محافظ اضافه می کند تا این امواج مضر EMI و RFI را مسدود کند.

Next post

Leave A Reply