راهنمای جامع پلی وینیل کلراید (PVC)

پلی وینیل کلراید (PVC یا وینیل) یک ماده ترموپلاستیک با مقاومت بالا است. این ماده به طور گسترده در برنامه هایی مانند لوله ها، دستگاه های پزشکی، و عایق سیم و کابل و غیره استفاده می شود. لیست بی پایان است. این ماده سومین پلیمر پلاستیک مصنوعی پرتولید در جهان است. خب، PVC چیست؟ از چه چیزی تشکیل شده است؟ چگونه آن را پردازش کنیم؟ اطلاعات فنی دقیق در مورد پلی وینیل کلراید و ویژگی های آن را در همین مقاله دریافت کنید. شما می توانید مطالب مرتبط با آبکاری پلاستیک را نیز در وبلاگ ما مطالعه کنید.

پی وی سی (پلی وینیل کلراید) چیست؟

پلی وینیل کلراید (PVC یا وینیل) یک پلیمر ترموپلاستیک اقتصادی و همه کاره است. به طور گسترده در صنعت ساختمان و ساخت و ساز برای تولید پروفیل درب و پنجره استفاده می شود. همچنین در موارد زیر کاربرد دارد:

  • لوله های آب آشامیدنی و فاضلاب،
  • عایق سیم و کابل،
  • وسایل پزشکی و غیره

این ماده سومین ترموپلاستیک بزرگ جهان پس از پلی اتیلن و پلی پروپیلن است.

این یک ماده جامد سفید و شکننده است که به صورت پودر یا گرانول موجود است. پی وی سی اکنون در چندین کاربرد جایگزین مصالح ساختمانی سنتی شده است. این مواد شامل چوب، فلز، بتن، لاستیک، سرامیک و … در چندین کاربرد می باشد. این موضوع به دلیل ویژگی های همه کاره آن است مانند:

  • سبک وزن،
  • بادوام،
  • کم هزینه و
  • پردازش پذیری آسان

آیا می دانید؟

پی وی سی اولین بار در سال 1872 توسط شیمیدان آلمانی یوگن باومن “ناخواسته” ساخته شد. او گاز وینیل کلرید را که در لوله ای مهر و موم شده بود در معرض نور خورشید قرار داد و جامد سفید رنگی به نام PVC تولید کرد. در سال 1913، شیمیدان آلمانی فردریش کلاته اولین حق ثبت اختراع را برای پلیمریزاسیون PVC با استفاده از نور خورشید دریافت کرد. در جنگ جهانی اول، آلمان چندین محصول PVC انعطاف پذیر و سفت و سخت تولید می کرد. آنها به عنوان جایگزینی برای فلزات مقاوم در برابر خوردگی استفاده می شدند.

اشکال اساسی PVC چیست؟

پلی وینیل کلراید به طور گسترده در دو دسته گسترده موجود است: انعطاف پذیر و صلب. اما انواع بیشتری مانند CPVC، PVC-O و PVC-M وجود دارد.

PVC پلاستیکی یا منعطف (چگالی: 1.1-1.35 گرم بر سانتی متر مکعب)

PVC انعطاف پذیر با افزودن نرم کننده های سازگار به PVC که بلورینگی را کاهش می دهد تشکیل می شود. این نرم‌کننده‌ها مانند روان‌کننده عمل می‌کنند و در نتیجه پلاستیک شفاف‌تر و انعطاف‌پذیری ایجاد می‌کنند. این نوع PVC گاهی اوقات PVC-P نامیده می شود.

پی وی سی غیر پلاستیکی یا صلب (چگالی: 1.3-1.45 گرم بر سانتی متر مکعب)

پی وی سی سفت و سخت پلاستیکی سفت و مقرون به صرفه است. مقاومت بالایی در برابر ضربه، آب، آب و هوا، مواد شیمیایی و محیط های خورنده نشان می دهد. این نوع PVC با نام های UPVC، PVC-U یا uPVC نیز شناخته می شود.

پلی وینیل کلرید یا پرکلرووینیل کلردار

از کلرزنی رزین پی وی سی تهیه می شود. محتوای کلر بالا باعث دوام بالا، پایداری شیمیایی و تاخیر در شعله می شود. CPVC می تواند طیف وسیع تری از دما را تحمل کند.

PVC یا PVC-O مولکولی

با سازماندهی مجدد ساختار آمورف PVC-U به ساختار لایه ای شکل می گیرد. پی وی سی دو محوره دارای ویژگی های فیزیکی افزایش یافته است (سفتی، مقاومت در برابر خستگی، سبک وزن و غیره).

پی وی سی اصلاح شده یا PVC-M

آلیاژی از پی وی سی است که با افزودن عوامل اصلاح کننده تشکیل می شود که منجر به افزایش چقرمگی و خواص ضربه می شود.

Prev post
Next post

Leave A Reply