اصول طراحی و پردازش قطعات پلاستیکی آبکاری-قسمت دوم

چقدر با اصول طراحی و پردازش قطعات پلاستیکی آبکاری آشنایی دارید؟ آیا قسمت اول این مقاله را خوانده اید؟ اگر خیر، پیشنهاد می کنیمو حتما در ابتدا آن را مطالعه کنید. اما به صورت خلاصه ما موضوعاتی را که در آن قسمت بررسی کردیم، برای شما بازگو می کنیم:

در ابتدا باید موادی را انتخاب کنید که برای آبکاری پلاستیک مناسب باشند. در قسمت قبل، دو مورد را با یکدیگر بررسی کردیم:

  • انتخاب ماده با نقطه ذوب بالاتر
  • انتخاب یک ماده چسبنده خوب برای آبکاری

مواد مناسب را برای آبکاری پلاستیک انتخاب کنید

انتخاب ماده ای با سختی و استحکام بالاتر

اگر قطعات آبکاری شده نیاز به سختی و استحکام بالایی داشته باشند، موادی مانند ABS CV88B می توانند به طور قابل توجهی پایداری را بهبود بخشند.

انتخاب ماده ای با مقاومت در برابر حرارت

قطعات الکتریکی متعددی وجود دارد و پوسته ها قطعاتی با روکش پلاستیکی هستند. مقاومت حرارتی معمولا برای این محصولات مورد نیاز است. اگر ABS معمولی نتواند شرایط مورد نیاز را برآورده کند، می‌توانیم ABS سطح حرارت بالا مانند ABS-D690، ABS-777B و غیره را انتخاب کنیم.

راهنمای طراحی قطعات آبکاری پلاستیک

تعداد لبه ها و گوشه های تیز را کاهش دهید

لبه های تیز به دلیل تجمع ضخامت های آبکاری روی این لبه ها بسیار نامطلوب هستند که در بسیاری از موارد باعث ایجاد مشکلات زیبایی، تناسب و عملکرد می شود.

مقدار فعلی در لبه ها و گوشه های تیز در فرآیند آبکاری بیشتر از ساختار گرد است. تشکیل تجمع آبکاری ساده است که منجر به ضخامت آبکاری محلی ضخیم می شود. علاوه بر این، کاهش لبه ها و گوشه های تیز می تواند به جلوگیری از تغییر شکل تصادفی و بهبود پایداری سازه کمک کند.

به طور کلی، تمام گوشه ها باید تا حد امکان گرد شوند، مانند تمام زوایای داخل و خارج.

به هر گونه سوراخ کور رسیدگی کنید

تا حد امکان باید از سوراخ های کور اجتناب شود.

آنها نه تنها مناطقی با چگالی جریان بسیار کم هستند، بلکه می توانند محلول آبکاری را نیز به دام بیندازند. علاوه بر این، عمق یک سوراخ کور نباید بیشتر از سه برابر قطر سوراخ باشد. این نسبت برای قطرهای کمتر از 5 میلی متر باید به 2:1 کاهش یابد. سوراخ‌های کور باید ضخامت پایینی بیش از 20 درصد قطر سوراخ داشته باشند تا عیوب سطح روی سطح مقابل در قالب‌گیری تزریقی از بین بروند. طراحی بهتر تضمین می‌کند که ضخامت دیوار ثابت می‌ماند و هیچ گوشه تیز جایی که غلظت تنش رخ می‌دهد وجود ندارد.

Prev post
Next post

Leave A Reply