مواد پلاستیکی عمومی

در مقاله هفته گذشته صنایع آبکاری نگین، در مورد پلاستیک و کاربرد های مهم آن صحبت کردیم. در انتهای آن مقاله بحث جذاب مواد پلاستیکی عمومی را باز کردیم و یکی از آن ها، یعنی اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) را برای شما توضیح دادیم و استفاده از آن در صنعت آبکاری پلاستیک را نیز بررسی کردیم. حال می خواهیم این بحث را ادامه دهیم و چند مورد دیگر را به شما معرفی کنیم.

پلی آمید (PA)

پلی آمید (PA) یا نایلون به طور طبیعی، به عنوان مثال، با پشم و ابریشم، به صورت مصنوعی به عنوان نایلون، آرامید و پلی سدیم (آسپارتات) وجود دارد. صنایعی مانند مد، خودرو، فرش یا پوشاک ورزشی، پلی آمیدهای مصنوعی را به دلیل خواص بادوام و قوی در منسوجات استفاده می کنند. صنعت حمل و نقل تخمین زده می شود که 35 درصد از پلی آمید جهانی (PA) را در سطح جهان مصرف کند. برخی از کاربردهای کلیدی عبارتند از الیاف، موهای مسواک، لوله، خط ماهیگیری و قطعات ماشین آلات کم استحکام در موتورها یا قاب اسلحه.

پلی کربنات ها (PC)

پلی کربنات ها (PC) متعلق به گروه پلیمرهای حاوی کربنات ترموپلاستیک هستند. خواص جامد و صلب آنها و شفافیت برخی گریدها آنها را برای مهندسی مناسب می کند. علاوه بر این، خاصیت ارتجاعی، کار با آن ها، قالب گیری و ترموفرم شدن آنها را آسان می کند. بسیاری از موارد مانند دیسک های فشرده، عینک، سپر ضد شورش، پنجره های امنیتی، چراغ راهنمایی و لنزها از پلی کربنات (PC) استفاده می کنند.

پلی استر (PES)

پلی استر (PES) می تواند به طور طبیعی، مانند پوست کوتیکول های گیاهی و به صورت مصنوعی از طریق پلیمریزاسیون پله ای رشد مانند پلی بوتیرات ایجاد شود. پلی استرهای طبیعی و چند نوع مصنوعی آن، زیست تخریب پذیر هستند، اما بیشتر پلی استرهای مصنوعی اینگونه نیستند. پلی استرها را می توان به طور گسترده در صنایع پوشاک و نساجی یافت.

پلی اتیلن (PE)

پلی اتیلن (PE) رایج ترین پلاستیک با تولید جهانی سالانه تقریباً 80 میلیون تن است. بخش بسته بندی عمدتاً از آن برای تولید کیسه های پلاستیکی، فیلم های پلاستیکی، ژئوممبران و ظروف (از جمله بطری) استفاده می کند.

پلی اتیلن چگالی بالا (HDPE)

پلی اتیلن چگالی بالا (HDPE)، که به عنوان پلی اتیلن با چگالی بالا (PEHD) نیز شناخته می شود، یک ترموپلاستیک است که از نفت به دست می آید و نسبت استحکام به چگالی بالایی دارد. این صنعت عمدتاً از آن برای بطری های مواد شوینده، پارچ های شیر، جعبه های پلاستیکی قالب گیری شده، بطری های پلاستیکی، لوله های مقاوم در برابر خوردگی، ژئوممبران و الوار پلاستیکی استفاده می کند. هنگامی که از آن برای لوله ها استفاده می شود، گاهی اوقات آلکالاین یا پلی اتیلن نامیده می شود.

Prev post
Next post

Leave A Reply