نحوه انجام آبکاری پلاستیک به صورت مختصر

آبکاری عبارت است از رسوب یون های فلزی از محلول بر روی یک سطح دارای بار الکتریکی. بنابراین سطح باید رسانا باشد. پلاستیک رسانا نیست، بنابراین آبکاری مستقیم پلاستیک عملی نیست. در عوض، این فرآیند در مراحل انجام می‌شود و قبل از انجام آبکاری واقعی، پلاستیک را در یک هادی چسب مانند رنگ فلزی می‌پوشاند.

آبکاری الکترولس

دو روش برای روکش کردن پلاستیک وجود دارد: یکی این است که سطح را زبر کنید تا فلز بچسبد. سپس روی آن لایه آبکاری کنید تا لایه های فلزی ایجاد شود. این فرآیند آبکاری الکترولس، خودکار کاتالیزوری یا شیمیایی نامیده می شود.

روش دوم این است که رنگ رسانا را روی پلاستیک بمالید، سپس آن را آبکاری کنید.

برای شروع روش زبری، ابتدا قسمت پلاستیکی را از تمام روغن، گریس و سایر مواد خارجی تمیز کنید. اگر بخواهید این کار را کامل انجام دهید، با یک سری طولانی از کاربردهای اسیدها و بازها، این فرآیند می تواند پیچیده شود. بعد از هر مرحله چندین بار با آب بشویید تا ماده تمیزکننده قبلی قبل از استفاده از مرحله بعدی پاک شود.

قسمت مربوطه را در حمام کروم-گوگرد بریزید. اسید سطح را سوراخ می کند یا حکاکی می کند تا فلز بتواند بچسبد. یک روش جایگزین برای اچ کردن، سندبلاست سطح است.

قسمت مربوطه را در حمام کلرید پالادیوم بریزید. این کار، یک لایه اولیه فلزی باقی می‌گذارد که به روش استاندارد امکان آبکاری الکتریکی را می‌دهد. سپس قطعه به طور خاص با مس به عنوان یک لایه آماده سازی دیگر، سپس طلا، کروم، نیکل یا هر لایه فلزی نهایی آبکاری می شود.

رویکرد رنگ آمیزی

خرید رنگ رسانا: رنگ رسانای ارزان قیمت نیز قابل خریداری است.

سطح را مانند بالا تمیز کنید.

رنگ را اعمال کنید.

مانند بالا ابتدا آبکاری را با یک لایه مس انجام دهید. بقیه قسمت های آبکاری مانند روش حفره ای است.

چیزهایی که شما نیاز دارید

  • پلاستیک
  • رنگ رسانا
  • اسید کروم سولفوریک
  • پالادیوم کلرید
  • محلول مس

نکات

«استانداردهای پلاستیک آبکاری شده» یک کتاب راهنمای استاندارد برای آبکاری پلاستیک است.

اگر می خواهید روکش کرومی داشته باشید، به جای آن، متالیزاسیون با خلاء را در نظر بگیرید. این فرآیندی است که در بالن های مایلار استفاده می شود. کروم باید برای اشیایی که در معرض قرار گرفتن در معرض آب و سایش و پارگی قرار می گیرند، رزرو شود.

هشدارها

در خانه خود با کروم آبکاری نکنید. سمیت آن نیاز به جابجایی و هندلینگ خاصی دارد.

هشدارهای متعددی در مورد اینکه چگونه آبکاری الکترولس پلاستیک ممکن است اشتباه شود را می توان در اینترنت یافت.

Prev post
Next post

Leave A Reply