مواد پلاستیکی عمومی-قسمت دوم

قبل از مطالعه این مقاله پیشنهاد می کنیم مقاله های زیر را مطالعه کنید:

حال به ادامه معرفی مواد پلاستیک عمومی خواهیم پرداخت تا در ادامه با مفاهیم قابل استفاده در آبکاری پلاستیک، آشنایی کاملی داشته باشید.

پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE)

پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) یک ترموپلاستیک ساخته شده از مونومر اتیلن است. اولین بار در سال 1933 توسط Imperial Chemical Industries (ICI) تولید شد و امروزه نیز از همین روش استفاده می کند. همچنین، اجرای آن در مبلمان فضای باز، سایدینگ، کاشی های کف، پرده های دوش و بسته بندی تاشو علی رغم رقابت با پلیمرهای مدرن تر، همچنان گسترده است.

پلی اتیلن ترفتالات (PET)

پلی اتیلن ترفتالات (PET) که معمولاً به اختصار PET یا PETE نامیده می شود، رایج ترین رزین پلیمری ترموپلاستیک خانواده پلی استر است. صنایع مختلف از آنها در الیاف برای تولید لباس، ظروف برای مایعات و غذاها، ترموفرمینگ برای تولید و با الیاف شیشه برای رزین های مهندسی استفاده می کنند. نام های تجاری عبارتند از Dacron، Terylene یا Lavsan.

پلی پروپیلن (PP)

پلی پروپیلن (PP) که با نام پلی پروپن نیز شناخته می شود، یک پلیمر افزوده ناهموار و مقاوم در برابر خوردگی است که متعلق به گروه پلیمرهای ترموپلاستیک است. پس از پلی اتیلن، دومین پلاستیک مصنوعی پرفروش است. در طیف وسیعی از صنایع می توان از آن استفاده کرد، مانند بسته بندی، برچسب زدن، منسوجات، لوازم التحریر، قطعات پلاستیکی، ظروف قابل استفاده مجدد، تجهیزات آزمایشگاهی، بلندگوها، قطعات خودرو و اسکناس های پلیمری.

پلی استایرن (PS)

پلی استایرن (PS) یک پلیمر آروماتیک مصنوعی است که از مونومر استایرن ساخته شده و می تواند جامد یا فوم باشد. پلی استایرن همه منظوره رزین شفاف، سخت و نسبتاً شکننده و ارزان قیمت در واحد وزن است. به طور طبیعی شفاف است اما می توان آن را رنگی کرد. به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین پلاستیک‌ها که میلیون‌ها تن در سال تولید می‌شود، شرکت‌های صنعتی از آن برای فوم بسته‌بندی بادام زمینی، ظروف غذا، ظروف پلاستیکی، لیوان‌های یکبار مصرف، بشقاب‌ها، کارد و چنگال، لوح فشرده (CD) و جعبه های کاست استفاده کردند.

پلی استایرن با ضربه بالا (HIPS)

پلی استایرن با ضربه بالا (HIPS) یک کوپلیمر پیوندی است که از اختلاط پلی استایرن با لاستیک پلی بوتادین کشنده در حین پلیمریزاسیون تولید می شود که منجر به پلی استایرن با ضربه بالا (HIPS) می شود که اغلب در تبلیغات “پلاستیک با ضربه بالا” نامیده می شود. معمولاً برای تولید اسباب‌بازی‌ها، آستر یخچال، بسته‌بندی مواد غذایی و لیوان‌های فروش قالب‌گیری تزریقی می‌شود. نام تجاری آن Bextrene است.

پلی اورتان (PUR و PU)

پلی اورتان (PUR و PU) پلیمری است که از واحدهای آلی تشکیل شده است که توسط پیوندهای کاربامات (اورتان) به هم متصل شده اند. اگرچه بیشتر پلی یورتان ها پلیمرهای ترموست هستند که هنگام گرم شدن ذوب نمی شوند، پلی یورتان های ترموپلاستیک نیز در دسترس هستند. کاربردهای معمولی شامل فوم های بالشتکی، فوم های عایق حرارتی، پوشش های سطحی و غلتک های چاپ است. متداول ترین پلاستیک مورد استفاده در اتومبیل است.

پلی وینیل کلراید (PVC)

پلی وینیل کلراید (PVC) با نام‌های PVC، پلی وینیل یا وینیل نیز شناخته می‌شود و سومین پلیمر پلاستیک مصنوعی در جهان پس از پلی اتیلن و پلی پروپیلن است. پی وی سی به دو صورت صلب (RPVC) یا انعطاف پذیر موجود است. کاربردهای معمولی برای RPVC شامل لوله های لوله کشی، ناودان ها، درها، قاب پنجره ها، و کارت های بانکی یا عضویت است. کاربردهای متداول پی وی سی انعطاف پذیر شامل پرده های حمام، کفپوش، چرم بدلی، تابلو، صفحات گرامافون، محصولات بادی و کاربردهای مختلف جایگزین لاستیک است.

Prev post
Next post

Leave A Reply